logo

ul. Tysiąclecia 154A

24-103 Żyrzyn

Dom Pomocy Społecznej w Żyrzynie

Tryb kierowania i umieszczania w Domu Pomocy Społecznej w Żyrzynie

Dom Pomocy Społecznej w Żyrzynie jest domem przeznaczonym dla 30 osób: kobiet i mężczyzn w podeszłym wieku i przewlekle somatycznie chorych, którzy z racji wieku, choroby lub niepełnosprawności, nie potrafią samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu.

W Domu oferujemy całodobową opiekę dla osób starszych i przewlekle somatycznie chorych. Nasz profil pozwala nam profesjonalnie zaopiekować się zarówno osobami sprawnymi fizycznie, którym dokuczają choroby otępienne o różnej etiologii, jak i osobami leżącymi w łóżku, w pełni zależnymi od osób opiekujących się.

Wykwalifikowany personel zatrudniony w Domu Pomocy Społecznej w Żyrzynie zapewnia należytą opiekę, profesjonalną pielęgnację i życzliwą pomoc w codziennym funkcjonowaniu. Gwarantujemy bezpieczeństwo i wysoką jakość usług rehabilitacyjnych, jednocześnie tworząc domową atmosferę.

Dom Pomocy Społecznej w Żyrzynie nie posiada barier architektonicznych (windy, platformy) i wyposażony jest w specjalistyczny sprzęt wspomagający i ułatwiający opiekę nad osobami starszymi i chorymi (podnośniki, wózek transportowo–kąpielowy, fotele toaletowe i kąpielowe, elektryczne łóżka rehabilitacyjne, wózki inwalidzkie, chodziki, balkoniki).

Specjaliści fizjoterapii i rehabilitacji prowadzą przez 6 dni w tygodniu zajęcia dla mieszkańców.

W Domu oferujemy codzienne wyżywienie, na które składa się 5 posiłków przygotowywanych na miejscu i dostosowanych do potrzeb dietetycznych każdego mieszkańca.

Skierowanie do Domu Pomocy Społecznej

Skierowanie do Domu Pomocy Społecznej można otrzymać od ośrodka pomocy społecznej, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu osoby, która z uwagi na wiek lub choroby i niepełnosprawność, nie może samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu i której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych.

Podstawą skierowania do domu pomocy społecznej jest:

  1. Pisemny wniosek osoby ubiegającej się o skierowanie do domu, złożony do ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby lub pobytu w dniu jej kierowania, zawierający zgodę osoby ubiegającej się lub jej przedstawiciela ustawowego (opiekuna prawnego). Wniosek może zgłosić inna osoba fizyczna lub prawna.
  2. Rodzinny wywiad środowiskowy przeprowadzony przez pracownika socjalnego ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu osoby ubiegającej się w dniu jej kierowania, zawierający w szczególności pisemne stwierdzenie braku możliwości zapewnienia usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania przez rodzinę i gminę.

Do wniosku dołącza się:

  1. decyzję o przyznaniu osobie ubiegającej się zasiłku stałego oraz pisemną zgodę na ponoszenie opłaty za pobyt w domu, a także pisemną zgodę na potrącanie opłaty przez ośrodek pomocy społecznej z zasiłku stałego:
  2. decyzję organu emerytalno-rentowego ustalającego wysokość emerytury lub renty oraz pisemną zgodę na ponoszenie opłaty i na jej potrącanie przez właściwy organ emerytalno–rentowy ze świadczenia emerytalnego lub rentowego, zgodnie z odrębnymi przepisami;
  3. oświadczenia o wysokości dochodu osoby ubiegającej się, małżonka, ewentualnie dzieci i rodziców, w przypadku gdy opłatę będzie ponosić przedstawiciel ustawowy;
  4. zaświadczenie, o którym mowa w art. 22 ustawy z dnia 24 stycznia 1991r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. z 2002 r Nr 42, poz.371, z późn. zm.);
  5. zgoda na zbieranie i przetwarzanie danych osobowych;
  6. zgoda osoby ubiegającej się, jej przedstawiciela ustawowego lub opiekuna prawnego na ponoszenie opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej
  7. zgoda na potrącanie opłaty ze świadczenia emerytalnego lub rentowego, przez właściwy organ emerytalno-rentowy;
  8. w przypadku umieszczania osób ubezwłasnowolnionych:
    1. postanowienie sądu o ubezwłasnowolnieniu,
    2. postanowienie sądu o ustanowieniu opiekuna lub kuratora,
    3. postanowienie sądu zezwalające opiekunowi na umieszczenie osoby ubezwłasnowolnionej w domu pomocy społecznej.

Osoba ubiegająca się jest kierowana do domu na czas nieokreślony, chyba, że wystąpi ona lub jej przedstawiciel ustawowy (opiekun  prawny) z wnioskiem o skierowanie do domu na czas określony. Dyrektor domu zawiadamia pisemnie osobę ubiegającą się lub jej przedstawiciela ustawowego o terminie przyjęcia do domu.

Decyzję o skierowaniu do domu pomocy społecznej i decyzję ustalającą opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej wydaje ośrodek pomocy społecznej właściwy według miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się. Dla osoby bezdomnej właściwy miejscowo jest ośrodek pomocy społecznej ostatniego miejsca zameldowania tej osoby na pobyt stały.

Umieszczenie w Domu Pomocy Społecznej

Decyzję o umieszczeniu w Domu Pomocy Społecznej w Żyrzynie wydaje Wójt Gminy Żyrzyn.

W razie niemożności umieszczenia w domu pomocy społecznej z powodu braku wolnych miejsc, powiadamia się osobę o wpisaniu na listę oczekujących oraz o przewidywanym terminie oczekiwania na umieszczenie w domu pomocy społecznej.

Odpłatność za pobyt w Domu Pomocy Społecznej

Do ponoszenia odpłatności obowiązani są w kolejności:

  • mieszkaniec domu (nie więcej jednak niż 70% swojego dochodu);
  • małżonek, zstępni przed wstępnymi;
  • gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej

W ustaleniu wysokości opłaty za pobyt, jak i rozpatrzeniu wniosku o zwolnienie z tej opłaty uwzględnia się sytuację dochodową osoby zobowiązanej, zgodnie z kryteriami i przepisami ustalonymi w pomocy społecznej.

 

Odpłatność za pobyt w Domu Pomocy Społecznej w Żyrzynie od 1 lutego 2024 r. wynosi 5 800 zł miesięcznie.

 

Wymagane dokumenty dostępne są na stronie Ośrodka Pomocy Społecznej w Żyrzynie:  http://www.zyrzyn.naszops.pl/dom-pomocy-spolecznej-w-zyrzynie